Sizin İçin Buradayız

Lütfen bize talep, istek ve önerilerinizi iletmekten çekinmeyiniz.
Aşağıda yer alan iletişim bilgilerimizden bizlere ulaşabilir veya sağ tarafta yer alan iletişim formunu kullanabilirsiniz.Bize Yazın

Pace Havya Lehim Sistemleri

Pace Havya Lehim Sistemleri

Pace Havya Lehim Sistemleri

Pace havya lehim sistemleri, lehimleme işleminde kullanıcılarına oldukça büyük kolaylıklar sağlıyor. Pace havya sistemleri ile kaliteli alaşımlar oluşturmanız mümkün!

Pace havya lehim sistemleri; optimum sıcaklık düzeylerinde, doğru ve sağlam lehimleme işleminin gerçekleştirilmesi için üst düzey teknolojiler kullanmaktadır. Böylece işlemden alınan verim en yüksek seviyede olmaktadır. PACE firmasının Türkiye distribütörü olan firmamız Elkatek sayesinde, PACE’in sağladığı tüm lehimleme ve lehim sökme sistemlerine ulaşabilirsiniz.

Lehim Nedir? Lehimleme Nedir?
Lehim, kurşun ve kalay metallerinin birleşiminden oluşan bir alaşımdır. Lehimleme işlemi ise, en az iki metalin özel yöntemler kullanılarak birleştirilmesiyle gerçekleştirilir. Uygulama esnasında metallerin uç kısımları, erime noktaları metallerden daha düşük olan bir metal maddenin eriyiği sayesinde birleştirilir. Böylece metaller arasında güçlü bir bağlantı meydana gelir. İşlemin gerçekleşebilmesi için yüksek derecelerde hızlı bir şekilde ısı üreten bir kaynağın varlığı gereklidir. Kullanılacak bu kaynak, çeşitli koşullara göre değişkenlik gösterebilir.

Lehimleme uygulamasının sağlam bir şekilde gerçekleştirilmesine dikkat edilmelidir. Aksi takdirde lehimleme yapılan malzemeler birbirinden ayrılabilir, bu da fazladan maliyet ve zaman israfına sebep olur.

Lehimleme Yöntemleri Nelerdir?
Lehimleme teknikleri, 2 ana grupta incelenir:
 1. Sert Lehimleme: Sert lehim, genellikle 450 °C ve daha yüksek sıcaklıklarda uygulanır. Diğer ana teknik olan yumuşak lehime nazaran daha dayanıklı ve sağlamdır, ancak daha düşük düzeyde elektrik iletkenliği sağlar.Kesici takımlar, otomotiv sektörü, tesisat bağlantıları, bakım ve tamir işlemlerinde sert lehimlemeden yararlanılır.
   
 2. Yumuşak Lehimleme: 450 °C’nin altındaki, çoğunlukla 220-250 °C gibi sıcaklıklarda uygulanır. İletkenlik düzeyi yüksektir. Elektronik devrelerde veya bakır boruların bağlanması amacıyla uygulanabilir.
 Uygulama esnasında kullanılan kaynağa göre çeşitli lehimleme yöntemleri mevcuttur:
 • Havya ile lehimleme. Bu yöntem, diğerleri arasında en temel olandır. Lehimleme işleminin uygulanacağı bölge havya aracılığıyla ısıtılır, bölgeye lehim tutulur. Birleştirilmesi istenen kısım lehimle kaplanır, kaplamanın soğumasıyla uygulama tamamlanır.
   
 • Sıcak hava ile lehimleme. Bu yöntem, sıcak hava üfleyen bir kaynak aracılığıyla uygulanır. Uygulama amacı, genellikle devrelerin hatalı lehimlemelerini düzeltmektir.
   
 • Fırında Lehimleme. İşlem için hedef bölge seçilir, hedef bölge temizlendikten sonra fırına verilir. Fırının ısısı sayesinde, önceden lehimleme uygulanan bölgeler eriyerek tekrar lehimlenir. Genellikle küçük, komplike devrelerde ve devre kartlarının seri üretim aşamasında tercih edilir.
Lehimleme İşleminde Hangi Malzemeler Kullanılır?
Uygulama esnasında yararlanılan bazı alet ve malzemeler:
 • Havya: Lehimleme işleminde kullanılan, ısı sağlayan araçtır. Kaynağına bağlandıktan sonra ısınarak çalışır. İşlemin uygulanacağı bölgenin ısıtılıp eritilmesini, uygulamanın eksiksiz bir şekilde gerçekleştirilmesini sağlar. Değişik sıcaklık derecelerinde çalışabilir, 100 Watt ve daha üst düzeyde güce sahip havyalar bulunmaktadır. Uygulama süresince havya ucunun oksitlenmeden ve diğer lekelerden sakınılması önemlidir.
   
 • Lehim Pastası: Güçlü ve sağlam bir lehim bağlantısı için gereken bir malzemedir. Uygulama yüzeyinin temizliğini ve işlemin verimli olmasını sağlar. Havyanın ucundaki kirlenmeleri ve oksitlenmeyi önler.
   
 • Lehim Teli: Uygulamada yararlanılan alaşımın tel halidir. Çeşitli kalınlıklarda lehim tellerine ulaşmak mümkündür. Ancak kalın tellerin erimesi zaman alır, bu da lehimlemenin uzun sürmesine sebep olur. Teldeki kalay oranı ve telin sahip olduğu kalınlık, işlemin amacına göre değişkenlik gösterebilir.
   
 • Lehimleme İstasyonu: Havyanın ısı durumunun kontrolünün sağlanmasında kullanılır. Lehimleme istasyonu sayesinde havya, istenilen ısı değerlerine hızlı bir şekilde erişebilmektedir.
Son Teknoloji Pace Havya Lehim Sistemleri
PACE, son teknoloji elektronik cihazların onarım ve montaj aşamasında müşterilerine, akılcı ve yenilikçi çözümler ortaya koyuyor. Pace havya ve lehim sökme istasyonu, yeniden işleme istasyonları, el aletleri gibi çeşitli alanlarda hizmetler sunuyor. Hizmet verdiği alanda PACE, dünyanın önde gelen firmalarından biri olma özelliği taşıyor.

Ayrıca firma, elle yapılan lehimleme işlemleri sebebiyle oluşan zararlı parçacık ve gazlara maruziyeti azaltacak özelliklerdeki Duman Tahliye sistemlerinin üretimini sağlamaktadır. Bu sistemler sayesinde işçilerin bu zararlı maddeleri solumaları engellenerek sağlık sorunları oluşum riski en aza indirilmektedir.

Firmamız Elkatek; montaj, onarım, duman tahliye gibi alanlarda en üst düzeyde çözümler sunan PACE firmasının Türkiye distribütörü olarak hizmet vermektedir. Havya ve lehim sistemleri başta olmak üzere, hizmet verdiğimiz diğer alanlar hakkında fikir edinmek ve bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Profesyonel bir danışmana mı ihtiyacınız var ?